Presidendi arvamus Kadrina kuulsast CADrinast

Presidendi arvamus Kadrina kuulsast CADrinast
Marie-Eliise Marton

Seoses läheneva ITi ja NUTIfestivaliga CADrina uurisime CADrina patroonilt, Alar Kariselt, miks on ta nõus olema CADrina patroon ning kuidas saaks inseneriteadust teha Eesti koolides kõigile kättesaadavamaks.

Esimesele küsimusele, milleks oli “Miks olite nõus olema CADrina patroon?”, vastas Eesti President nii: „Minu jaoks on oluline, et haridus pakuks noortele nii põnevaid võimalusi enese teostamiseks kui ka annaks neile oskusi tänapäeva maailmas toime tulekuks. Kuna meie majandus ja igapäevaelu on sedavõrd tehnoloogiast läbi põimunud, siis on väga oluline, et oleks neid neide ja noormehi, kes oskaksid masinaid ja arvuteid luua, juhtida, seadistada ja parandada nii, et need meie majandusele, rohepöördele ja igapäevasele heaolule hoogu juurde annaksid. CADrina sarnased algatused on vägagi vajalikud, kuna need populariseerivad reaalteadusi ja inseneeriat.”

Küsimusele “Kuidas saaks inseneriteadust teha Eesti koolides kõigile kättesaadavamaks?” vastas ta järgmiselt:
„Esmalt on tarvis vabaneda hoiakust, et tehnoloogia õpetamine on tingimata keeruline ja kallis. Jah, teatud investeeringuid on tarvis, kuid mitmed algatused, näiteks HK Unicorn Squad, on näidanud viise, kuidas tehnoloogiaõpe ladusalt koolipinki tuua. Peamiselt on tarvis pealehakkamist ning koostööd koolide vahel ja tehnoloogiaettevõtetega. Oluline on ka rõhutada, et tehnoloogiaõpe ei saa ega tohi olla vaid poiste teema, vaid samavõrd kättesaadav ka tüdrukutele.”

Presidendi arvates on CADrina inseneeria arenguks tuleviku Eesti jaoks vägagi vajalik, kuna CADrina populariseerib reaalteadusi ja inseneeriat. Selleks, et inseneriteadus oleks Eesti koolides kättesaadavam, peaksid koolid ja tehnoloogiaettevõtted tegema tihedat koostööd ning inseneeria ei peaks olema mitte ainult poistele, vaid ka neidudele võimaldatud.

Kuidas üldse Eesti President CADrina patrooniks sai?
Kadrina Keskkooli õpilased palusid presidendi CADrinale patrooniks juba eelmise aasta sügisel, kui ta oma Lääne-Virumaa visiidi ajal külastas ka Kadrina Keskkooli. Presidendi visiidijärgses uudises rääkis Kadrina Keskkooli direktor Krõõt Nõmmela-Mehide, et President oli ilma kahtluseta nõus ning lisas, et kutse andis üle Kadrina Keskkooli 10. klassi õpilane Maris Piispea.

Varasemad ITi ja NUTIfestivali CADrina patroonideks on olnud poliitik Marko Pomerants, haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, poliitik Ene Ergma ja Tartu Ülikooli kosmose- ja kaitsetehnoloogia professor Mart Noorma.